Vánoční koncert pěveckého souboru Dvořák,autor M.Švehlíková

Vánoční koncert PS Dvořák poprvé pod taktovkou Petra Kučery
Publikoval: Markéta Švehlíková, Datum: 02.01.2020
Bez tradičního Vánočního koncertu pěveckého sboru Dvořák by snad v uherskobrodském regionu ani nezačaly svátky. Ten první se uskutečnil v roce 1978 a zatím poslední v neděli 22. prosince 2019. A byl to koncert v mnoha směrech premiérový.
Vánoční Dvořák 2019.JPG
Koho z posluchačů by před rokem (tedy v prosinci 2018) napadlo, že dlouholetý dirigent Antonín Veselka diriguje vánoční koncert naposled! V květnu 2019 předal taktovku talentovanému, teprve třiadvacetiletému studentovi kroměřížské konzervatoře Petru Kučerovi, který pochází z nedalekých Prakšic. Místa druhého dirigenta se ujal Jiří Hrubý.
V polovině roku PS Dvořák uspořádal nábor nových členů, a tak měl svoji vánoční hudební premiéru nejen dirigent, ale i spousta nových zpěváků. A k nim přibyli i hostující zpěváci a muzikanti – studenti kroměřížské a olomoucké konzervatoře. Sbor vystupoval v počtu 56 lidí, což se stalo naposledy v roce 1998! Omlazení souboru a počet zpěváků mělo velký podíl i na celkovém „zvuku” a vůbec „energii” celého koncertu.
Také zájem posluchačů očividně stoupl. Vyprodali nejen velký sál, ale musel se otevřít i balkón.
Koncert, který nově moderoval Ctibor Boráň, se jinak nesl v tradičním duchu. Otevřela jej „ozvěnová” skladba J. C. Vodňanského z počátku 14. století RORANDO COELI.
K PS Dvořák se poté připojil komorní soubor Collegium Classic a společně přednesli Pastýřskou mši koledovou nivnického rodáka, muzikanta, dirigenta i autora duchovní hudby Josefa Bartka (ukázka ZDE a ZDE).
Collegium Classic se představilo i v samostatném bloku skladbami P. J. Vejvanovského (Sonata Laetitiae) a J. Stamitze (SIMFONIA IN G MAJOR).
Také druhou část koncertu otevřelo dílo Josefa Bartka – jeho tři pastorely BOŽÍ POŽEHNÁNÍ VÁNOČNÍ, Vánoční prosba a Vánoční uspávanka. Na závěr nemohla chybět nejznámější a nejkrásnější Česká mše vánoční J. J. Ryby (ukázka ZDE a ZDE).
Sólové party zpívali Štěpán Binar, Josef Ševeček (tenor), Damián Němec, Ctibor Boráň (bas) a Anna Talašová, Pavla Kandrnálová (soprán). Na varhany sbor doprovázel student Pravoslav Březík.
Na závěr opravdu krásného koncertu, který všechny přenesl do sváteční nálady a pohody, si všichni společně zazpívali píseň NARODIL SE KRISTUS PÁN.
Popřejme tedy novému dirigentovi Petru Kučerovi i celému PS Dvořák, aby jejich společná práce byla stejně úspěšná a neméně tak dlouhá, jako předcházející etapa s dirigentem Antonínem Veselkou, který sbor řídil neuvěřitelných 50 let.

M.Švehlíková

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář