NA KOLE VINOHRADY

Už popáté se k jarnímu otevírání cyklostezek Uherskohradišťska připojuje i město Uherský Brod. Z nádvoří Panského domu vyjedou cyklisté na Stezku Komenského a Stezku Poolšavím a Vlčnovem. Novinkou je Stezka vinných búd, kterou iniciovalo sdružení Uherskobrodští patrioti jako příspěvek k projektu Otevřené brány. Dvacetikilometrový okruh je určený především zájemcům o specifickou architekturu těchto stavení. Letos je i pro Broďany připravený společný „dojezdový” program, v rámci kterého se bude konat malá degustace Vína Hruška ze Stezky Blatnického Roháče.

NA KOLE VINOHRADY UHERSKOHRADIŠŤSKA je součástí seriálu KRAJEM VÍNA 2014 na Moravských vinařských stezkách. Cyklisté, pokud se se zúčastní nejméně pěti z patnácti zařazených akcí, budou zahrnutí do losování o hodnotné ceny, které věnovali partneři Nadace Partnerství.

NA KOLE VINOHRADY UHERSKOHRADIŠŤSKA podpořil kromě měst Uherské Hradiště a Uherský Brod i Vinařský fond České republiky.

Stezka vinných bůd Uherskobrodska – Brány památek dokořán

Vinné bůdy stojí na jižním úpatí kopce, na jehož vrcholu sál do 80-tých let minulého století zámek Pepčín. Zatímco ve Veletinách a Vlčnově zůstala soustava staveb vinných bůd neporušena a mohla být zapsána jako „vesnická památková rezervace“, v Uh. Brodě -Havřicích došlo k narušení tradiční zástavby nevhodným doplněním rekreačními a jinými objekty. Přesto se zde zachovala řada původních staveb včetně kaple, které byly v nedávné době zdárně rekonstruovány (1).

Zámek Pepčín (2a) nechal postavit v r. 1905 své druhé manželce Josefě hrabě Kaunic. Zámek byl na konci 2. světové války poškozen a dále chátral, až byl v r. 1981 odstraněn. Navzdory tomu zůstal tento zámek zapsán v myslích občanů okolních obcí, kteří jej mají uchován na obrazech, pohlednicích či vzpomínkách. Je po něm pojmenován i oblíbený Motorest v Uh. Brodě – Havřicích, kde začneme naše putování (2b).

Uherský Bor – Havřice:

Po nové cyklostezce se podjezdem pod I/50 dostaneme k vinařským bůdám a ke kapličce (3). Ještě před několika lety se nedaleko odtud nacházela „havřická cihelna“ se svojí dominantou – vysokým komínem. Od kapličky je krásný pohled na Město Uherský Brod stejně jako opačně, motoristé jedoucí po I/50  nemohou přehlédnout tyto pěkné lidové stavby.

Drslavice:

Jednou z „dominant“ Drslavic je krásně opravená kaple (4) uprostřed obce. Nedaleko od ní je za jedním z domů stále funkční sušárna ovoce. Další dominantou je i budova bývalé školy. Tato slouží po rekonstrukci jako „Obecní dům“ (5), když před tím ji užívala firma vyrábějící svíčky. Tato se přestěhovala do nového objektu v průmyslové zóně, kde má i pěknou prodejnu tohoto zboží. Za prohlídku stojí i nově postavená víceúčelová hala s možností občerstvení..

Hradčovice-Lhotka:

Před Hradčovicemi doporučujeme odbočit do místní části Lhotka. Odměnou za obtížný výstup nám budou krásné pohledy z moderní rozhledny (6). V centu obce je římskokatolický kostel s farním úřadem (7), který vykonává svou službu i pro věřící z Drslavic a Veletin. Naproti kostela je jeden z nejstarších hostinců U Holuba (8), kde se natáčel film „Slovácko sa sůdí“. V nedávné době byla na objektu provedena nadstavba s obytováním a za objektem je krásná zahrada nabízející příjemnou relaxaci i občerstvení.

Veletiny:

Ještě před řekou Olšava nás před Veletinami vítá vila „Morava“ (9), v která žil a tvořil v 1. polovině minulého století univerzitní profesor archeologie Dr. Lubor Niederle. Nedaleko za  touto vilou je na levém břehu Olšavy dům č.p. 25 (10). Jedná se o domkařské stavení dříve v této oblasti hojně používané obzvláště u staveb ve svažitém terénu, kdy nad obytnou částí je vyvýšená komora. Replika tohoto objektu bude umístěna v Expozici lidové architektury – Muzeu v přírodě Rochus v Uh. Hradišti. Dominantou středu obce je opět kaple (11). Toto místo stojí za návštěvu především ve vánočním období, kdy zde září „světelný betlém“. Při výjezdu směrem na Vlčnov se ve „Staých horách“ nachází vesnická památková rezervace Veletiny – vinařské bůdy. Dvě z těchto staveb získali ocenění „ Lidová stavba roku Zlínského kraje“. Především bůda pana Medka (12) zaujme původní krytinou.

Vlčnov:

V obci je řada původních stavení a některé z nich se používají k muzeálním účelům. V jednom z objektů v horní části obce je nově zřízené „Muzeum lidových pálenic“ (13). Při cestě do Uh. Bodu je nepřehlédnutelná vesnická památková rezervace – vlčnovské bůdy(14). Za těmito se nachází stále funkční vinohrady. Putování zde můžeme ukončit v hospůdce nesoucí název – jak jinak, než opět Pepčín. Na konci řady bůd je nově postavená rozhledna, kde končí vinařská stezka i Slovácká vinařská oblast. Po upravené cestě, po níž kdysi v kočáře jezdila hraběnka Josefa Kaunicová a které se dosud říká „hráběcí“, se vrátíme zpět do Uh. Brodu.

Po této trase narazíme na desítky drobných církevních staveb – kaplí, křížů, božích muk(15). To svědčí o silné katolické orientaci obyvatel těchto obcí. Na cestě se však, bohužel, setkáme i s novými křížky, které zde byly nedávno umístěny v souvislosti s tragickou dopravní nehodou. Buďte proto na své cestě, kterou můžete zvládnout pěšky i na kole (20 km), velmi opatrní, především při přejezdech silně frekventované komunikace I/50.

Řada těchto objektů bývá otevřena při již tradiční akci „Na kole vinohrady“. Za zhlédnutí stojí však i další folklorní a církevní akce, které se v těchto obcích v průběhu roku konají: Jízda Králů, nosení Létečka a Marka, Pochovávání Mareny, obnovené Boží tělo, fašank, hody, zpívání mužských a ženských sborů aj. Milovníci tradic, zvyků a historie si přijdou na své i v Uherském Brodě při Bílokarpatských slavnostech, Dnech otevřených památek, Dnech otevřených kostelů či Růžencové pouti.

Podrobnější informace nejen o těchto akcích získáte na stránkách jednotlivých obcí: www.ub.cz; www.vlcnov.cz; www.drslavice.cz; www.hradcovice.cz; www.veletiny.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Sport. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář