Nález, který nemá na Moravě obdoby. Dělníci náhodou objevili hrob bohatého velmože

Zpravodajství
Sport
iVysílání
TV program
Pořady A–Z
Pro děti
Vše o ČT
Hledaný text
Úvodní stránka
Rubriky
Živě
Zprávy
Nález, který nemá na Moravě obdoby. Dělníci náhodou objevili hrob bohatého velmože
Včera
Uherský Brod
Nález, který podle archeologů nemá na Moravě obdoby, odkryli náhodou dělníci v Uherském Brodě. Při stavbě narazili na bronzové nádoby. Přivolaní odborníci později odhalili dva tisíce let starý bohatě zdobený hrob zřejmě místního náčelníka, který oblasti pravděpodobně vládl.
Sdílet obsah
Facebook
Twitter
Vytisknout
Archeologové odkryli dva tisíce let starý hrob
Mimořádná událost v Uherském Brodě si vyžádala mimořádnou pozornost archeologů. Milimetr po milimetru tak pečlivě odkrývají nález, který pod zemí ležel dva tisíce let. Na podobný zřejmě další desítky let nenarazí.
„Mezi ty nejzajímavější předměty patří bronzové nádoby, pánev a naběračka. Co se týče dalších nálezů, které měl nebožtík u sebe jako milodary, tak jsou to dvě spony u hlavy, další dvě bronzové spony měl na hrudi. Tak bohatý hrob z tohoto období se na Moravě prozatím objevit nepodařilo,“ popsal vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Tomáš Chrástek.
Odkaz
Amatérští hledači kovů jako pomocníci archeologů. Bez jejich přístrojů by některé cenné předměty nenašli
Hlína z hrobu napoví, jestli byl velmož nemocný
Archeologové zatím mohou s jistotou říct, že jde o dospělého muže. Věk a další podrobnosti určí až přesná analýza nálezů. Pomůže jim v tom i hlína odebraná při odkrývání hrobu. „Z oblasti pánve, z původního břicha a střev jsme odebrali vzorky na parazity, jestli daný jedinec trpěl nějakými chorobami,“ přiblížil archeolog Slováckého muzea Jaroslav Bartík.
Po hodinách mravenčí práce a podrobném zadokumentování uspořádání hrobu mohli archeologové začít s vyjímáním nálezů, třeba bronzové spony od opasku. „To jsou dva plíšky, které jsou snýtované na tři nýty. Přes to jsou dvě očka, jedno se dochovalo, jedno je ulomené,“ vysvětlil Bartík.
Spolu s dalšími milodary poputuje do konzervátorských dílen. Kostru velmože podrobí antropologickému zkoumání. Až teprve potom muzeum mimoř text
ádný nález představí veřejnosti.
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář