Patrioti zasadili svůj strom-lípu

Komunitní výsadba stromů je celorepublikově čím dál populárnější a spojuje zvelebování veřejného prostoru a zájem občanů se na těchto snahách podílet. I v Uherském Brodě jsme chtěli zkusit, jestli by lidé na podobnou výzvu reagovali a nabídli jsme jim možnost stát se patronem nově vysazovaných stromů. Jednalo se o devět stromů, které byly poměrně brzy rozebrány.

Samotná výsadba se konala ve čtvrtek 1. července u chrámu Mistra Jana Husa v ulici Bří Lužů. Výběr místa nebyl náhodný, protože právě kácení stromů v této lokalitě, které trvalo od roku 2019, vzbudilo značné emoce. „Postupně padlo 23 stromů, žádný z nich nebyl zdravý. Lidé z okolních ulic si však mysleli, že se děje něco nesprávného, sepsali i petici,” řekl radní David Surý, který byl zároveň iniciátorem a moderátorem tohoto komunitního sázení.

V novém odpočinkovém místě u chrámu Mistra Jana Husa byly zasazeny dvě lípy velkolisté, dva liliovníky tulipánokvěté, dvě višně chloupkaté a tři třešně chloupkaté.

Patrony dvou lip velkolistých se stal spolek Uherskobrodští patrioti a Martin Válek. Náš národní strom dorůstá do výšky 15 až 20 m. Koruna je pravidelně hustě větvená, široce kuželovitého až vejčitého tvaru. Dosahuje šířky 15 až 20 m. Mladé výhony mají v zimě korálově červené až fialovočervené zbarvení. Listy jsou okrouhle srdčité nebo vejčité, tmavě zelené barvy, která se na podzim mění ne žlutohnědou. Květy má lípa světle žluté, vonné, v převislých květenstvích s listenem, kvete v červnu a červenci. Ke svému zdravému růstu potřebuje hlubokou vlhčí živnou půdu a vyhovuje jí stanoviště, které je plně osluněné, ale zvládne i polostín.

Patrony dvou liliovníků tulipánokvětých se stala rodina Kastnerova a kolektiv pracovníků Odboru rozvoje města. Tento krásný strom pochází z Německa. Je zajímavý hlavně neobvyklou dobou květu. Hlavní perioda kvetení je na přelomu března a dubna, kdy rozkvétá bílými až narůžovělými květy. Při příznivém počasí vykvétá podruhé v listopadu. Vyhovuje mu živná, vlhčí a vápenitá půda a plně osluněné stanoviště.

O dvě višně chloupkaté ‚Autumnalis’ se podělili Libuše Sehnalová a Pěvecký sbor Dvořák. Tento kultivar pochází z Japonska, od roku 1901 je i v Evropě. Je to malý strom nebo keř, jenž vyrůstá do výšky 5 až 8 m. Koruna je doširoka rostoucí, trychtýřovitá, hustá, s velmi tenkými větvemi. Rozpětí koruny je mezi 6 až 8 m. Zelené listy jsou podlouhle vejčité až kopinaté na rubové straně řídce chloupkaté, na podzim žlutooranžové, případně červené. Je zajímavý hlavně neobvyklou dobou květu. Hlavní čas kvetení je na přelomu března a dubna. Při příznivém počasí vykvétá podruhé od listopadu. Má poloplné, v poupěti růžové, po rozvití bílé až narůžovělé květy. Vyhovuje mu živná, vlhčí a vápenitá půda a plně osluněné stanoviště.

Výsadby tří třešní ‚Accolade’ se ujala rodina Šedova a Zahálkova a studenti gymnázia ročník 1977-1981, třídy 4. C a 4. A. Tento bohatě kvetoucí strom pochází z Anglie. Je menší, dosahuje výšky 4 až 8 m. Koruna je doširoka rostoucí, trychtýřovitá s mírně převislými mladými výhony, ve stáří je malebně široce deštníkovitá. Šířka bývá v rozmezí 5 až 7 m, u starých stromů i širší. Listy jsou podlouhle eliptické nebo obvejčité, dlouze zašpičatělé. Vyniká časností kvetení, začíná rozkvétat již na koncibřezna velkým množstvím růžových květů. Atraktivní je rovněž na podzim zářivě žlutým až oranžovým zbarvením listů.

U každého stromu bude umístěna cedulka se jménem jeho majitele a patrona. Půjde zároveň o informaci a poděkování dotyčnému, že se postaral o rozšíření městské zeleně.

Na výsadbu stromů naváže v září ještě sázení okrasných záhonů a trvalek. Tyto práce už budou mít na starosti pracovníci technických služeb. Počítá se také s úpravou chodníku ke zvonici a ke kapličce, kde vznikne relaxační místo v podobě kruhové lavičky kolem lípy. Prostor kolem kostela se tak promění v novou odpočinkovou zónu, jež se od června 2022 stane součástí turistického okruhu podél historických hradeb.

Autor textu i fotografií: Markéta Švehlíková

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář