Fotograf,konstruktér Fr.Janouš

JANOUŠ František
*24.6.1934 Rousínov (okres Vyškov

Po absolvování průmyslové školy ve Zlíně, nastoupil v roce 1954 na umístěnku do podniku Slovácké strojírny Uherský Brod.
Do roku 1972 pracoval v SUB jako vývojový konstruktér, od roku 1972 jako oborový inženýr pro gumárenské stroje. Zastupoval naši republiku za strojírenské podniky v komisi pro gumárenské strojírenství v rámci RVHP. Ve Slováckých strojírnách pracoval až do roku 1996, kdy odešel do důchodu. K vůli neustálému cestování mu zbývalo jen velmi málo času na svou největší zálibu a tou bylo fotografování.
Věnoval se umělecké fotografii a od roku 1959 byl členem fotokroužku v Uherském Brodě, několik let také jeho předseda. Poté se stal předsedou okresního poradního sboru pro amatérskou fotografii při Okresním kulturním středisku v Uherském Hradišti, a také jako člen Krajského poradního sboru v Brně. V roce 1967 zakládal spolu s J. M. Kristem a Josefem Pilkou Černobílou galerii v Uherském Brodě. Po roku 1990 se stal členem její dramaturgické komise.
V roce 1969 byl jedním z pěti zakladatelů Svazu Českých fotografů a do roku 1979 členem jeho ústředního výboru.
V oblasti výtvarné fotografie se zúčastnil více než 100 výstav fotografií v tuzemsku i zahraničí. Měl 15 samostatných výstav v bývalé ČSR.
V roce 1981 spolu s Janem Marečkem a Miroslavem Potykou zakládal spolek POPO – neboli POštěpánské POsezení – folklorní setkávání s účastníky z celé České republiky. V roce 2011 se konal již 30.ročník setkávání osobností folklóru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář