Zaklepali Tři králové již i u vás na dveře?

Blíží se 6.leden, den Tří králů. I v našem městě, již tradičně, obchází několik družin Tří králů, patřičně ustrojených a vybavených nezbytnou zapečetěnou pokladničkou. Pokladnička je označena svým identifikačním číslem, aby občané nebyli vystaveni působení falešných Tří králů s falešnou pokladničkou. Nesmějte se. Bohužel doba přinesla i tento druh podnikání, nebo-li okrádání občanů. Naštěstí se většina z nás s takovými “vykuky” nepotká a rádi vložíme do pokladničky svůj obnos. Tím přispějeme na bohulibé účely a vyprovodíme Tři krále, kteří mezitím zapěli “My Tři králové jdeme k vám…” Je to pěkný zvyk a přejme si, aby sbírka přinesla potěchu a úlevu potřebným

Tři králové klepou na dveře! Víte, co znamená tajemná zkratka K + M + B, kterou koledníci píší na vaše dveře? A co vše se pojí s tímto svátkem, který uzavírá vánoční období? Připomeňme si příběh mudrců z Východu, tradice spojené s koledováním, význam tříkrálových průvodů .

Příběh tří králů

Součástí legendy o narození Ježíše Krista je i příběh o třech mudrcích z Východu, nejspíše z Persie, kteří následovali betlémskou hvězdu a hledali nově narozeného židovského krále, aby jej obdarovali vzácnými dary. Po cestě zpět se pak podle rad vyhnuli městu Jeruzalém, protože právě tam král Herodes Ježíše hledal a s ním i svědky, kteří věděli, kde se nachází.

Dodnes si tyto tři mudrce zobrazujeme v betlémech jako tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara. Těmito jmény je nicméně začali lidé nazývat až později, v pátém století. Ve středověku se pak tato legenda začala přetvářet v tradici – děti se přestrojily za tři krále a vydaly se po vesnici koledovat.

Co znamená K + M + B?

Na dveře koledníci vždy psali posvěcenou křídou K + M + B – nápis, který má ochraňovat stavení před vším zlým. Traduje se sice, že jde o počáteční písmena jmen králů, existuje ale ještě jiný výklad – nápis, který má v zahraničí podobu C + M + B, znamená „Christus mansionem benedicat“ neboli Kriste, požehnej tomuto domu. Tři kříže pak znamenají svatou trojici – Otce, Syna a Ducha svatého.

  • V Česku se tradice obcházení obydlí v minulosti značně vytratila, komunistický režim ji totiž zakazoval. Dnes je nicméně opět živá, a to především díky tříkrálové sbírce, která se s ní pojí – nápisy K + M + B tak najdeme nad mnohými dveřmi.
  • V některých městech se dokonce běžně chystají i tříkrálové průvody. Mají různou podobu, v jejich čele však obvykle kráčí trojice přestrojená za krále, často i spolu s koňmi, osly, či dokonce velbloudy. Průvod projde městem a společným veselím pak pomyslně uzavře vánoční čas.
Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář