Kraj uspořádal konferenci zaměřenou na současnost a budoucnost technického vzdělávání
UHERSKÝ BROD – Současnost a budoucnost technického vzdělávání byly hlavními tématy IV. ročníku konference s názvem „Škola ve firmě – firma ve škole“, kterou včera v Uherském Brodě uspořádal Zlínský kraj. Mezi téměř 180 účastníky konference byli i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš a krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Josef Slovák.
„Všeobecný nedostatek kvalitních řemeslníků a odborníků v technických oborech je celorepublikovým problémem. Ve Zlínském kraji ho dlouhodobě systematicky řešíme. Důkazem je i uspořádání této konference, na které jsme se mimo jiné zabývali tím, jak motivovat žáky pro technická povolání již od útlého věku, tedy již od mateřských a základních škol,” uvedl krajský radní Josef Slovák.
I letos bylo základem konference propojení škol a firem a jejich spolupráce ve všech možných oblastech, jakými jsou např. výuka učňů v podnicích, materiální podpora škol ze strany firem nebo stáže učitelů odborných předmětů ve výrobních závodech. Na konferenci se mluvilo i o zaměstnávání absolventů škol a požadavcích, které na ně podniky mají. Mezi téměř 180 účastníkykonference byli pedagogové, ředitelé škol a zástupci jejich zřizovatelů, zaměstnavatelé, odborníci z ministerstev, zástupci úřadů práce, vzdělávacích institucí, profesních svazů i cechů řemesel, ale např. i starostovéměst. Konference se zúčastnili i zástupci škol ze Slovenska, z jejichž vyjádření vyplynulo, že se potýkají se stejnými problémy, jako jsou v Česku.
„Mezi účastníky konference jsme zaznamenali velkou spokojenost s jejím obsahem a průběhem, což nás velmi těší a potvrzuje nám, že pořádání konferencí na toto téma má svůj smysl. V letošním ročníku jsme zvolili novou formu, kdy v odpolední části programu se všichni přítomní stali aktivními účastníky daných sekcí věnovaných strojírenství, stavebnictví, chemii-plastikářství a elektrotechnice-informatice,“ dodal radní Josef Slovák.
V závěru konference bylo přijato společné memorandum, v němž se mimo jiné uvádí, že je nezbytné, aby byla na národní úrovni realizována reforma odborného školství, systémově podporována příprava žáků základních škol v manuálních dovednostech či aby byl vytvořen takový systém financování škol, který by výrazně podpořil vzdělávání v technických oborech. Text memoranda dále doporučuje školám vytvářet kvalitní vzdělávací programy v návaznosti na potřeby trhu práce, úzce spolupracovat s firmami, podporovat vzdělávání učitelů technických předmětů a věnovat se propagaci technických oborů mezi žáky, rodiči, učiteli základních škol i širokou veřejností.
Bližší informace o konferenci na www.konferenceub.cz.
Zpracoval: Jan Vandík
21. 9. 2012