Spisovatelka.

Spisovatelka, paní Alena Bartošíková

Spisovatelů je v našem regionu zajisté více, ale je na místě vyzvednout  ty z nich, kteří svými knihami mimořádným způsobem oslovují vnímavou čtenářskou duši.Mezi takové spisovatele nesporně patří paní Alena Bartošíková. Ti, co berou její knihy do svých rukou, jsou záhy „osloveni“ originální skladbou myšlenek do publikací vložených. Již na první pohled z nich čiší láska k milovanému kraji, tak bohatému na přírodní krásy. Avšak nejen příroda je nosnou částí jejího rozsáhlého díla, pozoruhodná je i autorčina hluboká znalost tajemné lidské duše a s ní souvisejících mezilidských vztahů. Začtením se do povídek paní spisovatelky jsme již jejich úvodními větami vtahováni do dějů, takže se stáváme bezděčnými účastníky příběhů. Lidské osudy jsou v nich rozvedené do detailů, a to propracovanými dialogy mezi jednotlivými postavami a postavičkami. Není pak divu, že osudy protagonistů jednotlivých povídek sledujeme s přirozenou zvídavostí a napětím až do konečné pointy.Z knih paní spisovatelky přímo vyzařuje lidskost a mravní aspekt, které nám dodávají víru v lepší svět. Ten je vykreslen dalším literárním žánrem autorky, a sice pohádkami, které se sice dějově nikdy nestávají realitou, které ale po vstřebání čtenářovou myslí naplňují jeho nitro pohodou, klidem a harmonií. Z knih, jejichž obsahem je sama příroda, je zřejmá touha autorky předávat čtenářům své pocity z cest po malebném Moravském Slovácku, prostoupeném lesy a loukami. Tak jako voda studánek a pramenů v Bílých Karpatech, o kterých paní Bartošíková s erudicí a citem píše, tak ze všech jejích knih tryská láska k životu s jeho neustálými obměnami.Specifikem literární tvorby paní Aleny Bartošíkové je pak její vztah k železnici. S velkým zaujetím se ve svých textech věnuje tomuto dopravnímu odvětví, neboť právě s ním bytostně propojil svůj život její otec. V tuto chvíli je mou milou povinností zdůraznit, že paní spisovatelka je nositelkou celé řady vyznamenání a literárních cen. Její renomé tak již dávno přestoupilo hranice našeho kraje. Spolupracuje s redakcemi časopisů, a to nejenom českých, ale i zahraničních. Publikuje ve vlastivědném časopisu Malovaný kraj, přičemž je členkou jeho redakční rady. V roce 1999 byla oceněna Zlatou stuhou Obce spisovatelů v Brně – za knihu Kde modrý plamének hoří. V roce 2007 získala Cenu dospělé poroty na 39. Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana, který se konal v Ostrově u Karlových Var, za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem – „O kominickém učni a dceři cukráře“, k němuž napsala námět i scénář. Je rovněž autorkou námětu divadelní hry „O studánce Ohloběnce“. V roce 2011 obdržela  Čestné občanství města Veselí nad Moravou za dlouhodobou publicitu města a života jeho obyvatel. V nespočtu besed předčítá široké čtenářské veřejnosti ze svých knih, potlesk je jí odměnou největší.

Píše pro děti i pro dospělé. S neobyčejně cennou hodnotou jejích literárních děl korelují i povahové rysy oblíbené paní spisovatelky. Je klidná, uvážlivá, s neobyčejně velkou tolerancí k názorům jiných osob. Umí svými milými slovy malověrné povzbudit a dodat jim sebedůvěru.

Patří k těm významným občanům našeho sídla, na které je a bude naše město vždy právem hrdé!

Jaromír Slavíček

Už jenom výčet literárních děl paní spisovatelky mluví sám za sebe:

  • O Veselí a Veselanech (1997)
  • Kde modrý plamének hoří (1998) – pověsti z Lopeníku, Buchlova a Pálavy, kniha získala  cenu Zlatou stuhu Obce spisovatelůBrno
  • Johančina cesta do země větrných mlýnů (2001)
  • O Veselí a Veselanech II (2002)
  • O veselském vodním hradu (2004)
  • Kdyby hory uměly mluvit (2005) – pověsti o Karpatovi, strážci Bílých Karpat
  • Živá voda Luhačovicka (2005) – spolupráce na knize Marie Holečkové
  • Za studánkami Bílých Karpat (2006) – doplněno fotografiemi Marie Holečkové
  • Za oknem světlo (2007)
  • Krajinou Horňácka za prameny vod a písní (2008), doplněno fotografiemi M. Holečkové
  • Modrý Albatros (2008) – povídka ze železničářského prostředí (A. Bartošíková ji věnovala svému otci)
  • O lopenickém Dráčkovi (2010) – veselé příběhy lopenického Dráčka, ilustroval Ivan Křemeček (kreslíř a povídkář) [4]
  • Krajem vinic a poutních míst – Od Svatého Antonínka ke kyjovské dolině (2012)
  • O lopenickém Dráčkovi (2013) – 2. vydání v nakladatelství Albatros, Praha
  • Úryvky od rozbřesku do soumraku (2013) – textová spolupráce na knize Petry   Hajdůchové (umělecká fotografka)
Příspěvek byl publikován v rubrice Publicistika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář