Elektronický kiosek u Velkých schodů.

Elektronický kiosek na Velkých schodech
V atmosféře všeobecné euforie při slavnostním otevření rekonstruovaných Velkých schodů trochu ustoupila do pozadí jedna velmi důležitá součást velkých schodů.
A to tzv.elektronický kiosek,či informační panel,taky elektronické tablo,chcete-li. Je to důležité zařízení umístěné na „soutoku“ lávky a odpočívadla Velkých schodů. Je červené barvy, 2 metry vysoké,tedy nepřehlédnutelné.
A přece 3 týdny od otevření Velkých schodů a tedy i informačního tabla ukázaly, že lidé chodí kolem jaksi s ostychem,že nevědí,k čemu panel slouží,co od něj mohou čekat a hlavně,jak jej ovládat.
Tento text by mohl tedy sloužit i jako průvodce, či lépe manuál,  jak s informačním panelem. Hlavním úmyslem, proč vůbec takový panel umístit na velkých schodech byla skutečnost, že jména významných osobností historie města, vyrytá do podstupnic žulových kvádrů sice upoutávají pozornost kráčejících, ale nemohou už podat širší informace o nositelích těchto jmen.
A právě proto vznikl nápad s elektronickým kioskem, který komukoli, kdo projeví zájem, poskytne potřebné informace. Speciálně sestavená pracovní skupina shromážďovala po několik měsíců informace, které se pak elektronicky uložily do paměti elektronického kiosku. Jak tedy postupovat,když se zastavím před tablem a chci informaci např.o Vilibaldu Růžičkovi?
Postup je zcela jednoduchý.
Monitor, obrazovka jsou od shora dolů rozděleny na tři sekce:
Jména osobností
Web města Uherský Brod
Kulturně společenské události města
Chci-li informaci např.o V.Růžičkovi,jehož jméno je vytesáno do schodů, kliknu prstem na titulek
Jména osobností
Horní skleněná deska reaguje na dotyk; zkušenost ukázala, že nejlépe je krátce klepnout prstem na dané pole, v tomto případě nadpis či titulek. Zlomek času počkáme a objeví se přes celou plochu obrazovky matice jmen oněch význačných osobností. Každé jméno má svůj obdélníček. Najdeme Vilibald Růžička,klepneme na obdélníček prstem a vzápětí už čteme podrobnou zprávu o tomto muži.Vše je dodatečně velké,dobře čitelné,obrázky rozpoznatelné skvěle. Tak, jako na monitoru počítače, tahem na svislou lištu zcela vpravo směrem dolů (přitlačíme v daném místě prst na sklo a táhneme směrem dolů), posunujeme přečtený text tak, abychom do našeho zorného pole dostali celý potřebný text. Když jsme celý text přečetli, klepnutím na tlačítko vlevo dole s označením ZPĚT, se dostaneme zpátky
na matici jmen. Zvolíme další jméno, klepneme a celý postup opakujeme dle potřeby. Vedle tlačítka ZPĚT je umístěno tlačítko s označením ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU.
Po klepnutí na ni, se uživatel dostane zpět na začátek do výchozí pozice. Pokud nechci zkoumat životopisy slavných a chci novinky, aktuality z dění ve městě, pak na hlavním panelu klepnu na střední titulek:
Web města
Po kliknutí se objeví známá tvář webových stránek města. Klikáním na zvolená hesla, nadpisy apod. se dovídáme,co je ve městě nového a nemusím kvůli tomu sedět až doma u počítače nebo lovit na ulici nebo v kavárně wi-fi signál,abych se připojil k internetu.
Skvělá záležitost.
No a tomu, kdo sleduje kulturní a společenské dění ve městě,např.hledá,kam večer vyrazit, co navštívit, tak ten si v hlavním menu našeho elektronického kiosku zvolí třetí možnost, umístěnou nejníže na hlavním panelu:
Kulturně společenské události města
Informace k nezaplacení, zejména pro ty, kteří přijíždějí do města,chtějí se ubytovat a neví,co s večerem.než přijdou do hotelu mají jasno,kam půjdou,jaké možnosti naše město nabízí. Věřím, že věta…pro ty, kteří přijíždějí do  města…neodradí místní občany od záměru se informovat o akcích,koncertech,pořadech,výstavách ve městě.
Informační elektronický kiosek je určen pro všechny a je třeba jej využívat v maximální míře a bez ostychu.
Takovou vymoženost, takový informační kiosek nám mohou závidět i jiná města.
Jan Kment
Příspěvek byl publikován v rubrice Publicistika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář