Přítomni: Bábíček, Bartošíková, Bouda, Josefík, Kaňová, Kolísková, Koudelková ml., Kment, Kostelka, Lukešová, Marek, Motalíková, Nováková, Papp, Pokorná, Pešová, Pummer, Smržová, Součková, Šiftař, Rosenfeld, Trefilíková, Varaďa, Thomayerová, Poláková
Předseda sdružení p. Bouda hájil schůzku a přivítal přítomné. B. Smržová sdělila, že k množství jiných aktivit a častým absencím se rozhodla členství ukončit, ale zůstává nadále podporovatelkou- příznivkyní sdružení.P. Kment na úvod ještě připomenul ocenění paní Aleny Bartošíkové, která obdržela Cenu města UB za rok 2015. Nominaci obdržel i pan Milan Bouda. Dne 13. listopadu Olin Kopunec obdrží in memoriam ocenění města za přínos v oblasti kultury.
1) p. Josefík přiblížil historii již 11 ročníků ”CYKLOPOUTÍ”. Pokud by byl zájem, připravil by projekci fotografií, které z časových důvodů nemohl prezentovat. V příloze je přehled jednotlivých ročníků a tras, kudy cyklisté projížděli. Váží si organizátorů (OREL) za přípravu takových náročných cest. Přiblížil některé nejzajímavější momenty z těchto cyklopoutí. Je to také velmi dobrá reklama pro naše město. Mimo BRODexpa, Patriotů, Dvořáka, Olšavy, Oldšavy a také např. hokejisty Gureně je to získávání dobrého jména pro naše město. Na závěr uvedl, že za ty roky bylo celkem najeto již asi 20000 km a zúčastnilo se celkem asi 750 lidí. Ukázal trička, která měla pro každý ročník vyobrazenu trasu cyklopoutě.
2) p. Rosenfeld přečetl dopis od místostarosty ing. Vrány, ve kterém poděkoval všem Patriotům za organizací a podporu konání letošního BRODexpa. Zvláštní poděkování vyjádřil p. Lukešové a pánům Rosenfeldovi a Kmentovi za jejich úsilí při přípravě letošního velmi úspěšného a zdařilého ročníku. K tomu p. Kment doplnil informaci k BRODexpu 2015 tím, že na ”youtube” nebo na TV Slovácko jsou krátké sestřihy na tuto akci v našem městě. Na stránkách města je pak umístěna bohatá fotografická dokumentace.
3) p. Rosenfeld informoval o jednání v České zbrojovce. Jedná se o propagaci firmy a města – vytvořit muzeum zbraní. Vedení ČZ myšlenku podpořilo. V souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí správní budovy se uvažuje o zřízení ”muzea” v některém z pater budovy. Je dobré, že se tato myšlenka-nápad Patriotů o propagaci firmy ČZ a města UB ujala, dle informace by toto mělo být zrealizováno do konce r. 2016. I když bude muzeum i ”střelnice” v areálu firmy, budou přístupné pro veřejnost. V souvislosti s tím také připomněl, že příští rok budou velké oslavy 80. výročí vzniku České zbrojovky. Vzniklé muzeum zbraní bude určitě lákadlem pro turisty a návštěvníky města nejenom z nejbližšího okolí.
4) p. Kment informoval o již 4 konání ”Vega Najtu” v kině Máj. Tato přehlídka zdravého jídla a pití se setkává se stále větším zájmem veřejnosti, kterou letos neodradilo ani nepříjemné listopadové počasí. Frontu před kinem vystálo a pak návštěvu spojenou s ochutnáváním přilákalo několik stovek zájemců. Na útulek pro zvířata Bzenec (doprovodná akce) se vybralo přes 30000,- Kč. Nelze než věřit, že organizátoři (hlavně pan Lukáš Velecký) na jaře opět další Vega Najt připraví.
5) p. Josefík seznámil se zájezdem do SND Bratislava – novou scénu. Jenom zmínil, že na rozdíl od našeho pražského ND se stále zaměřují spíše na klasická díla. Po zhlédnutí představení ”Labyrinty a ráje Jana Ámose” se setkali s panem M. Hubou, pozvali ho nám do UB – do rodiště JAK. Závěrečný monolog hry v jeho podání je i přes rozdíl staletí stále poplatný i v dnešní době. Zmínku o návštěvě naleznete na webu Uherskobrodských patriotů.
6) p. Kment informoval o významném archeologickém nálezu z doby bronzové (prostory budovaného multifun kčního domu p. Macháčka – firma ASTRA, naproti budovy gymnasia) s tím, že v únoru 2016 by měla být přednáška o těchto historicky cenných nálezech
7) od p. Josefíka jsme se dozvěděli, že Spolek rodičů a přátel Katolické školy vydal betlém Uherského Brodu – lze jej zakoupit v Charitě, přímo ve škole nebo bude na Kateřinském jarmarku 27.-.28.11. (bližší informace na webových stránkách školy nebo Brodského zpravodaje).
8) Další informace byla o probíhající výstavbě pravoslavného kostela. Po kostele farním, klášteře a husitském to bude stavba již 4 kostela v našem malém městě. P. Kostelka fotografuje a dokumentuje postup a výstavbu. Kostel by měl být vysvěcen na podzim 2016.
9) p. Rosenfeld informoval krátce o výstavbě lokality ”Nad zámkem”: ze 110 parcel je 99 prodáno, 2 jsou ještě volné. Uvažuje se o druhé etapě výstavby.
10) p. Ličmanová měla mít krátkou přednášku o městských ulicích ”Názvy brodských ulic” – jména ulic po významných osobnostech spojených s našim městem – bohužel se omluvila, padl návrh zařadit toto téma jako referát na některé z dalších schůzek patriotů
11) v této souvislosti zazněla pozvánka na přednášku p. Marka v úterý 24. 11. 2015 v 9,30 – sraz ve ”staré” židovně – historie této části města
12) zprávy z komisí města:
* p. Papp komise pro centrum města – zvýšit podíl zeleně a květin ve středu města, – upravit v centru ulici Příčnou+Úzkou – naráží na inženýrské sítě=finančně náročné, – upravit a ”zkulturnit” foyer v Panském domě při vstupu do Galerie a knihoven (výkresy, plakátky, starý stolek apod.) a příp. využít pro kulturní akce
* p. Rosenfeld – komise pro strategický rozvoj: – informace o obchvatu Vazová, – naučné stezky, – info o dopravním terminálu, – oprava hradeb, další informace z časových důvodů příště
Diskuze:
Pani M. Poláková vyjádřila lítost nad tím, jak málo se zejména na školách připomíná historie a vznik naší republiky. Na den 28. října se zúčastnilo málo významných osobností města, nejen zástupců radnice, ale i jiných institucí, zejména nikdo ze představitelů škol. Vytrácí se úcta k naší minulosti a historii. Na toto téma se rozvinula širší debata o tom, čím je toto možná způsobeno – zda školní výukou dějepisu nebo celkovým klimatem ve společnosti. Dále paní prof. Poláková informovala o dokončení své mnohaleté práce o odboji na Uherskobrodsku zachyceném od r. 1939. Na dokreslení svého úsilí uvedla, že oslovila 135 osob, nahlédla do 120 soukromých archivů. Kniha v rozsahu cca 800 stran je připravena k tisku, problémem jsou finance – prosí o podporu při zajišťování sponzorů.
S tím souvisí i návrh zachytit vzpomínky zatím dosud žijících pamětníků, nejenom o historii, ale i o samotném městě. P. Kment navrhuje vytipovat lidi, kteří by dokázali povídat o životě v Brodě v dřívějších dobách, oslovit je a zachytit jejich vzpomínky a vyprávění.
Diskuzi zakončil p. Varaďa s připomínkou o chybách na nově vytvořených informačních stezkách: na infopanelu špatné pojmenování tělovýchovné jednoty Havřice – je uvedeno Spartak Havřice místo TATRAN Havřice a dále jsou na 2 infopanelech stejné fotografie, což by snad nemuselo být.
Vzhledem k tomu, že se schůzka protáhla nebývale dlouho, některé informace budou sděleny příště. Poděkovali jsme paní Bartošíkové za připravené pohoštění a setkání patriotů bylo ukončeno.
Další schůzka Patriotů bude výjimečně V PONDĚLÍ 14.12.2013 V 17.00 HODI V Cafe Clubu
Zapsala: J. Thomayerová, 15. 11. 2015
Cyklopoutě
Historie jednotlivých ročníků
PŘEDCHOZÍ CYKLOPOUTĚ:
Města a vesnice, z nichž cyklopoutě startovaly a kde cyklisté nocovali:
- 1. ROČNÍK
Cyklopouť do Mariazell 2004 (od 18. – 25. května 2004) – Středoevropská pouť – 250 km, 115 účastníků
Trasa: Znojmo (ČR) – Retz – Krems – Gaming a Mariazell (vše Rakousko – cíl:)
- 2. ROČNÍK
Cyklopouť do Kolína nad Rýnem 2005 (od 5. – 21. srpna 2005) XX. Světové dny mládeže – 910 km, 50 účastníků
Trasa: Cheb (ČR) – Marktredwitz – Bamberg – Schonunungen – Wertheim – Frankfurt- Oberwesel – Koblenz–Vallendar a Kolín nad Rýnem (vše Německo – cíl).
- 3. ROČNÍK
Cyklopouť do Mariazell 2007 (od 6. do 15. srpna 2007) Středoevropské setkání mládeže – 430 km, 94 účastníků
Trasa: Uherský Brod – Mikulov (obě ČR) – Vídeň – Krems – Gaming a Mariazell (vše Rakousko – cíl).
- 4. ROČNÍK
Cyklopouť do Čenstochové 2008 (od 1. do 9. srpna 2008) Putování do polského poutního místa) – 480 km, 83 účastníků
Trasa: Uherský Brod – Kelč – Dolní Domaslavice (ČR) – Osvětim – Krakov – Zawiercie – Čenstochová (Polsko – cíl).
- 5. ROČNÍK
Cyklopouť napříč Českou republikou Po stopách českých světců (od 29. července do 8. srpna 2009) putování k oslavě 100. výročí založení Orla) – 850 km, 102 účastníků
Trasa: Cheb – Teplá – Nepomuk – Prachatice – Zálší – Želiv – Křižanov – Boskovice – Olomouc – Svatý Hostýn – Velehrad – Uherský Brod (vše ČR).
- 6. ROČNÍK
Cyklopouť do Maďarska 2010 (od 5. do 15. srpna 2010) Okružní jízda) – 700 km, 126 účastníků
Trasa: Uherský Brod (ČR) – Šaštín – Bratislava (obě SK) – Ásvanýráró – Tata – Budapešť – Ostřihom (vše Maďarsko) – Nitra – Nové Mesto nad Váhom (vše SK) – Uherský Brod (ČR – cíl)
- 7. ROČNÍK
Cyklopouť 2011 do Santiago de Compostela (od 5. do 24. srpna 2011) Santiago de Compostela – jedno ze třech největších křesťanských poutních míst světa, zde je hrob svatého Jakuba) – 550 km, 133 účastníků
Trasa: Autobusem přes Chamonix a Lurdy do španělského města Burgos. Odtud na kole – Frómista – Sahagun – León – Astorga – Vega de Valcarce – Portomarín – Santiago de Compostela a autobusem do Finnistere (tzv. „Konec světa“), a pak do Madridu (vše Španělsko) na Světové setkání mládeže s papežem Benediktem XVI.
- 8. ROČNÍK
Cyklopouť 2012 do Říma (od 21. července – 28. 7 – do 12. srpna 2012) – s audiencí u papeže Benedikta XVI., celkem na kole 1900 km, 130 účastníků (30 cyklistů jelo celou trasu Velehrad – Padova – Řím).
Trasa (30 cyklistů) 815 km: Velehrad – Mistelbach – St. Poelten – Mariazell – St. Stefan – Mölbling – Arnoldstein – Dignano – Venezia – Padova.
Trasa (130 cyklistů) 900 km: Velehrad autobusem do Padovy – Codigoro – Ravenna – Pesaro (přes San Marino) – Loreto – Fabriano – Perugia – volný den v Assisi, Bolsena – Řím (vše Itálie – cíl).
- 9. ROČNÍK
Cyklopouť 2013 po ČR (od 3. do 11. srpna 2013) při příležitosti oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, 155 účastníků, 600 km
Trasa: Praha (start) – Stará Boleslav – Mělník – Jablonné v Podještědí – Jičín – Třebechovice pod Orebem – Králíky – Prostějov – Velehrad (cíl).
Cyklopouť ze Soluně na Velehrad (od 16. června do 4. července 2013) 27 účastníků, 1800 km
Trasa (autobusem do Soluně a odtud na kole): Soluň – Gevgelija – Veles – Vranje – Niš – Lapovo – Lapovo – Bělehrad (zde volný den) – Novi Sad – Sombor – Sombor – Pécs – Zalavár – Papá – Velký Meder – Nitra – Sudoměřice – Velehrad (cíl).
10. ROČNÍK
Cyklopouť z Uherského Brodu do Paříže v návaznosti na pouť do Fátimy v Portugalsku (od 10. do 27. července 2014) 31 účastníků, 2000 km
Trasa Uherský Brod (start) – Velehrad – Mikulov – Gerersdorf – Gerersdodrf – Obergrünberg – Salzburg – Kitzbühel – Innsbruck – Landeck – Bregenz – Kostnice (zde volný den) – Basilej – Baume-les-Dames – Dijon – Vézelay- Sens – Paříž (cíl).
Cyklopouť k 10. výroční cyklopoutí z Uherského Brodu do Levoče (od 9. 8. do 19. 8. 2014), 135 účastníků, 750 km
Uherský Brod – Karolínka – Stará Bystrica – Trstená – Kežmarok (přes Polsko Zakopané) – Levoča – Spišská Nová Ves – Brezno – Banská Štiavnica – Piešťany – Uherský Brod (cíl).
- 10. ROČNÍK
Cyklopouť z Vézelay do Lurd (10. – 26. července 2015), 44 účastníků, 1500 km
Trasa: (autobusem do Vézelay a odtud na kole): Vézelay (start) – Avallon – Vitry-sur-Loire – Taize – Lyon – St Grenoble – La Saletta – Les Mées – Avignon – Montpelier – Béziers – Pamiers – Saint- Gaudens – Lurdy (cíl).
Cyklopouť z Uherského Brodu na Svatou Horu u Příbrami (od 31. července do 9. srpna 2015), 101 účastníků 750 km
Trasa: Uherský Brod (start) – Dolní Bojanovice – Hnanice (Znojmo) – Dačice – Jindřichův Hradec – Český Krmulov – Písek – Příbram (Svatá Hora) – Praha (cíl).